2009 Doğu Batı Kampı

2009 Ağustos ayında gerçekleştirdiğimiz Doğu-Batı Kampımızda, 100.Yıl Üniversitesi İnci Kefali grubundan Vanlı arkadaşlarımız ve 6 farklı ülkeden gelen kampçılarımızla bir ilki gerçekleştirdik. Ben İrem Alacaoğulları ve Duygu Uzun ile liderliğini yaptığımız bu ilk kampın heyecanını, coşkusunu bazen de o tatlı stresini birlikte paylaştık. Evet, şanslıydık. Çünkü seçtiğimiz yabancı kampçılarımız daha önce kamp deneyimi olan hazırladıkları atölyeler ve oyunlar için tüm hazırlıklarıyla gelen bir profile sahipti. Türk grubumuz da gönüllülüğün ne demek olduğunu bilen, bunlarla ilgili kendi merkezlerinde çalışmalarını sürdüren, bize Van’ın ve İnci Kefali’nin ne olduğunu gösteren istekli/hevesli gençlerdi. Kampın ilk günleri bizim için zordu. Beklenenden az katılımcı gelmesi biraz işimizi zorlaştırdı, fakat çok geçmeden grubumuz çoğaldı ve yaptığımız etkinlikler ve atölyelerle kampçılarımız daha rahat kaynaşabildi. Bunun yanında moral-motivasyonu zinde tutmak adına, Yenişakran’ın Bergama’ya yakın olması ve de benim memleketim olması kontenjanından faydalanarak, Bergama Belediyesi’nin tahsis ettiği bir araçla grubumuz tarihi yerleri gezme fırsatı buldu. Kampımızın bitmesine yakın da Yenişakran Belediyesi’nden gelen muhabir, kampçılarımızla röportaj yaptı ve sonrasında yerel ve ulusal bir gazetede kampımızın haberi yayınlandı.

İlk kampın heyecanı stresi bambaşkaydı tabii. Diğer lider arkadaşımla ve de koordinatörümüz Hülya Denizalp’le kampımız ve kampçılarımız için daha neler yapabileceğimize dair beyin fırtınalarımız, tartışmalarımız… Kısacası, biz birbirimizden çok şey öğrendik, farklılıklarımızı keşfettik. Belki mükemmel bir kamp değildi, elbette ki eksiklerimiz acemiliklerimiz oldu, fakat birimizin eksik kaldığı yerden diğer arkadaşlarımızın da yardımıyla 13 günlük kampımızın üstesinden geldik.

Aradan kaç sene geçmiş ve 2009’a fotoğraflarımıza bakınca, yapmaya çalıştıklarımızı daha doğrusu çabaladıklarımızı düşündükçe insan hüzünlenmiyor değil. Şu an kampçılarımız ve ben de dahil olmak üzere farklı sektörlerde çalışan ama gönüllülüğün ne demek olduğunu bilen bireyleriz. İnsanın hayatına katabileceği çok özel deneyimlerden biri. Her sene daha iyiye giden daha kalabalıklaşarak büyüyen bir Doğu-Batı sevinci olduğunun farkındayım.

Herkesin hayatında bir kamp deneyimi olması dileğiyle.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

İrem Alacaoğulları

2009 DBK Koordinatörü

2009 Doğu Batı Kampı Fotoğraf Galerisi