2014 Doğu Batı Kampı

2014 Doğu-Batı Kampı liderlerinden biri ben ve Meryem Aydın’dı. Burada kamp hakkında bahsedeceklerim buzdağının görünen kısmı gibi. Katılımcılardan biri olursanız, kamp bitiminde bu dediğimin ne denli doğru olduğunu eminim anlayacaksınız.

Öncelikle “Doğu-Batı Kampı”nı biraz hayalinizde canlandırmak istiyorum. Yapboz deyince aklımıza neler gelir? Bir sürü küçük parçadan oluşmuş bir bütün, tamamlanmış bir görüntü mü? Yapbozu oluşturan her parçanın şekli, rengi bambaşka. Fakat tüm parçalar bir araya geldiğinde ortaya ne güzel bir görüntü çıkıyor değil mi? Evet, Doğu-Batı Kampı tam da bu anlatılan gibi!

Geçen yılki kampta 7 farklı ülkeden, 23 farklı şehirden gençle kampımızı gerçekleştirdik. Gençler bu kamp sayesinde farklı şehirlerin, farklı ülkelerin kültürlerini tanıma fırsatını yakalıyorlar. Önyargıların kırıldığı bu kampta, farklılıkların aslında birer renk olduğu, her rengin de kendi içinde başka güzellikleri sakladığını yaşayarak öğreniyorlar.  

Kamp, İzmir’in Yenişakran ilçesinde, Afacan Gençlik Evi’nde yapılmakta. 3-4 kişilik odalarda, yüzme havuzundan, kitaplığına, spor sahasından, yemyeşil çimenlerine, denize sıfır mekanıyla pek tatlı bir ortam imkanı sunuyor.

Kampta foto safari, kısa film çalışmaları, kültürel tanıtımlar, spor turnuvaları, İngilizce aktiviteleri, akran eğitimi atölyeleri, Bergama gezisi, doğaçlama tiyatro, yer aldıkları STK’ların tanıtımı, gönüllülük üzerine sohbetler gibi çeşitli aktiviteler yer alıyor. Akran eğitimi, her biri farklı konularda bilgi sahibi olan gençlerin, bildiklerini akranlarıyla paylaşarak onların gelişimine katkıda bulunmasını sağlıyor. 

Kültür gecesinde söylenen şarkılarda, edilen danslarda farklılıklarımızın ortak noktalarını yakaladığımız, Bergama Gezisi etkinliğinde foto safari sayesinde aynı resimdeki farklı öyküleri dinlediğimiz, İngilizce aktivitelerde “biliyorum ama konuşamıyorum” yargısını bir parça da olsa kırdığımız, spor turnuvaları sayesinde takım olmanın, başarının keyfini eğlenerek çıkardığımız, Stk tanıtımları-gönüllülük sohbetleri sayesinde kendimizi daha da geliştirdiğimiz ve farkındalıklarımızı arttırdığımız, yapılan farklı atölyeler sayesinde kimi zaman tatlı bir drama oyunu gerçekleştirdiğimiz kimi zaman afişler boyadığımız kimi zamansa müzik çalışmaları yaptığımız dolu dolu geçen zamanlardı. Boş zamanlarımızda ise kumsala oturup saatlerce sohbet ettiğimiz, bizim için unutulmaz dostlukların kazanıldığı bir kamptı.

Daha önce birbirini tanımayan 20 gencin, 5 gün boyunca vakitlerinin büyük çoğunluğunun bir arada böylesi güzel geçmesi nedeniyle kamp bitiminde öyle yakın, güzel arkadaş olmuş oluyorlar ki! Veda gecesindeki o şen kahkahaların yanında gözlerdeki hüzün de görülesi… 

Bunları ve çok daha fazlasını yaşamak isterseniz düşünmeden kampa başvurmanızı öneririm. Umarım siz de Doğu-Batı Kampı deneyimini yaşayan o şanslı kişilerden biri olursunuz. Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e, dünyanın dört bir yanına o güzel insanlara selam olsun!

Kampımızda görüşmek dileğiyle!

Nefise Dindar

2014 Doğu-Batı Kampı Lideri

2014 Doğu-Batı Kampı 31 Ağustos – 5 Eylül ve 7-12 Eylül tarihlerinde İzmir Afacan Gençlik Evi’nde iki devre halinde gerçekleşti. Van Gönüllü İnci Grubu, Uludağ Üniversitesi K.Ö.Y. Projesi, Hayat Sende Derneği, Ati Gençlik Derneği ve İMECE gönüllülerinin; ve Türkiye’nin dört bir yanındaki daha birçok farklı kuruluştan, öğrenci kulüplerinden gönüllülerin katılımı ile gerçekleşti. Kampımıza İsviçre, Tunus, Polonya, Yunanistan ve Azerbaycan’dan 5 yabancı gönüllü katıldı.  

Kampımıza katılan bazı arkadaşlar deneyimlerini kısaca aktarıyor:

Yasin ÇETİN / Konya

Afacan mutevazi bir yer. Havuz, deniz, yeşillik, sağlıklı yemekler, yatak, banyo işte. İçini dolduran ise Doğu Batı kampi programının taaa kendisidir. Aklınıza gelebilecek her türlü faaliyet: tiyatro, spor, gezi, kültürel alışveriş ve hepsi içinde eğlenceyi barındırır. İnsanlar mı gönüllü kişiler oldukları için midir.? Bilmem. Iyiler, abi hatta süperler. Tavsiyem Hülya Abla ile güneşin batışını izlemeyi kaçırmayın. İki güneşi bir arada çok bulamazsınız. Kısacası bu kamp şeysi kaçmaz.

Fırat ALKAN / Elazığ

Doğu Batı… Nereden başlasam bilemiyorum. Harika deneyimler muhteşem anılar ve tabii eşsiz dostluklar var bu kampta. Uzakları yakın eden bir buluşma noktası ise en iyi tanımı olur. Güzel insanların yanında unutulmayacak türden bir hafta bu. YAŞÖM’ün güzel yürekli gönüllüleri ve Afacan’ın ev sahipliğinde dostluğun, samimiyetin ve hoşgörünün ellerinden tutacaksınız.

Uğur Eylem KARAKAŞ / İzmir

Kamp benim için birçok yenilik getirdi. Örneğin kendimi sessiz ve insanlarla dialog kurmada zayif biri olarak görüyordum. Bu kampta her biri kendi bölgelerinde sivil toplum örgütlerinde yer almış katılımcılarla bazı sorunlara ortak çözümler aradık. Zaman zaman da eğitici ve geliştirici etkinliklerle zayıf yönlerimi geliştirmeme yardım eden, her biri birbirinden kıymetli afacan arkadaşlarım oldu.

Handan TAHMAZ / Van

Afacan.. sevgili şanslı afacanlar.. Afacan olmak birlikte güzel şeylere imza atmak.. Farklı kültürleri tatmak, 15 dk içinde tiyatro düzenleyip her sahnesinde kendine ve arkadaşlarına bir şeyler daha katabilmek.. hunharca eğlenebilmek .. Farklı danslar öğrenip farklı şarkılar söylemek.. Sevmek, gönül vermek, yardım etmek değer vermektir afacanlık.. Keşke anlatabilseydim yaşadığım güzel anılarımı ama ne bir lisanim var anlatacak ne lugatimda o kadar duygu yüklü.. Unutulmayacak dostluklar ve gizli arkadaşlıklar hepinizi çok özledim sevgili afacanlar iyi ki gelmişim ve şiddetle tavsiye ediyorum sevgiyle kucakliyorum hepinizi..

Özge ÖZMEN / Rize

Afacan Gençlik Kampı’nın şahane ortamında Türkiye’nin farklı illerinden gelen arkadaşlarımızla harika bir hafta geçirdik. Kendi kültürümüzden şarkıları söyledik, dinledik. Danslarımızı paylaştık birbirimizle.  Memleketlerimizden getirdiğimiz yemekleri ikram ettik. Bol bol birbirimizi dinledik ve anlamaya çalıştık. Ve bol bol gülümsedik. Doğu ve batı tek bir kalpte sevgiyle birleşti, bir olduk birlik olduk. Geriye çok güzel hatıralar ve fotoğraflar kaldı. Bütün Doğu-Batı kampı katılımcıları gibi siz de yeniden orada olmak isteyeceksiniz! 

Süleyman BAĞIRGAN / Kayseri

Ön yargılarımızı, insanlar hakkındaki kalıplarımızı kırmaya yardımcı olan, Batı ve Doğu kültürlerini yakından tanımanıza olanak sağlayan, dolu dolu içerik programıyla zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız, geri dönüp bakabileceğiniz fotoğraflar, videolar, hediyeler, hatıratlar v.s gibi çok değerli anılarınızın olmayısıyla birlikte bir kuçak dolusu akranlarınızla tanışacak ve onları çok seveceksiniz.

2014 Doğu Batı Kampı Fotoğraf Galerisi